Oświetlenie

W kształtowaniu przestrzeni, odpowiednie oświetlenie jest kluczowe. Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju mieszkania, choć jest to prawdopodobnie jego główne zastosowanie, ale też o jego optycznej wielkości.

Przy oświetleniu sufitowym ważne jest, by pamiętać o kierunku światła. Jeśli skierujemy światło na sufit, powiększymy optycznie przestrzeń, zaś kierując światło zawieszone na suficie w dół uzyskamy efekt obniżonego sufitu.

Im więcej źródłem światła w pomieszczeniu, tym większe się ono wyda. Szczególnie pomocne będzie w tym światło podłogowe, które powiększy pomieszczenie, szczególnie jeśli zamontowane będzie w wąskim korytarzu.

Należy również dbać o to, by światła byle na tyle dużo, by spokojnie można było wieczorem wykonywać te same czynności, co za dnia. Takie punkty jak stół czy biurko powinny być w bezpośrednim kontakcie ze źródłem światła, biorąc pod uwagę, że czynności, które przy nich się wykonuje, wykonują pełnego skupienia i uwagi wszystkich zmysłów, w tym wzroku.

Powinno się jednak uważać z nową modą tak zwanych „megalamp”, które są identyczne, jak zwykłe lampy, tyle że w skali makro. Lampa taka owszem zapewni dużo światła, jednak ostrożnie należy wybierać model, gdyż zbyt duża lampa o nieodpowiednim kształcie może pomniejszyć pomieszczenie, zamiast je powiększyć. Strategiczne umiejscowienie luster pomaga odpowiednio odbić światło wytwarzane przez lampy, dlatego też mają one ogromna rolę w optycznym powiększaniu mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *