Archiwum kategorii: Optyka

Oświetlenie

W kształtowaniu przestrzeni, odpowiednie oświetlenie jest kluczowe. Oświetlenie decyduje nie tylko o nastroju mieszkania, choć jest to prawdopodobnie jego główne zastosowanie, ale też o jego optycznej wielkości.

Przy oświetleniu sufitowym ważne jest, by pamiętać o kierunku światła. Jeśli skierujemy światło na sufit, powiększymy optycznie przestrzeń, zaś kierując światło zawieszone na suficie w dół uzyskamy efekt obniżonego sufitu.

Im więcej źródłem światła w pomieszczeniu, tym większe się ono wyda. Szczególnie pomocne będzie w tym światło podłogowe Czytaj dalej Oświetlenie

Optyczne powiększanie

Przy małej przestrzeni mieszkalnej liczy się przede wszystkim pomysł na to, jak sprawić, by nie przytłaczała nas ona. Mieszkanie może bowiem wyglądać na dużo przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości, jeśli tylko zastosować odpowiednie środki.

Jednym z najbardziej popularnych jest umiejscowienie na ścianie większego lustra. Sprawi to nie tylko, że widać więcej, przez co pomieszczenie wyda się dwa razy większe, ale odbije też dużo więcej światła, co jeszcze spotęguje efekt powiększenia.

Wspomniane wcześniej pasy to kolejne dobre rozwiązanie, należy jednak być ostrożnym Czytaj dalej Optyczne powiększanie

Istota kolorystyki

Panuje powszechne przekonanie, że do mniejszych mieszkań powinno stosować się jaśniejsze barwy, ponieważ ciemne mogą być przytłaczające. Jest w tym sporo prawdy, jednak poleganie jedynie na delikatnych pastelach ma swoje ciemne strony.

Jeśli nie będzie w mieszkaniu nic przełamującego monotonię stonowanych barw, efekt może być całkowicie mdły i bez wyrazu. Dlatego też warto spróbować z odważniejszymi kolorami, pamiętając jednak, że ich przesyt może doprowadzić do jeszcze dotkliwszego optycznego pomniejszenia mieszkania oraz bezładnej kakofonii. Czytaj dalej Istota kolorystyki