Istota kolorystyki

Panuje powszechne przekonanie, że do mniejszych mieszkań powinno stosować się jaśniejsze barwy, ponieważ ciemne mogą być przytłaczające. Jest w tym sporo prawdy, jednak poleganie jedynie na delikatnych pastelach ma swoje ciemne strony.

Jeśli nie będzie w mieszkaniu nic przełamującego monotonię stonowanych barw, efekt może być całkowicie mdły i bez wyrazu. Dlatego też warto spróbować z odważniejszymi kolorami, pamiętając jednak, że ich przesyt może doprowadzić do jeszcze dotkliwszego optycznego pomniejszenia mieszkania oraz bezładnej kakofonii.

Ciemny kolor optycznie skraca pomieszczenie, ale zastosowany z umiarem może naprawdę dodać przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Pionowe pasy na ścianie sprawiają, że pomieszczenie zdaje się wyższe, ale krótsze, zaś pasy poziome mają odwrotny efekt, jednak muszą się one znajdować w odpowiedniej odległości od siebie, w przeciwnym razie efekt może być przytłaczający.

Stosując odważniejsze kolory warto wziąć pod uwagę pomalowanie ściany najpierw na jasny, neutralny kolor, dodając później akcenty w ostrym kolorze przez nas wybranym, pamiętając jednak ponownie o umiarze.

Ostateczny wybór koloru zależy już od indywidualnych upodobań i charakteru. Można łączyć ściany o różnych kolorach, uważając jednak na to, by współgrały one ze sobą. W takich przypadkach sufit powinien być biały, by nie mącić równowagi między kolorami ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *